Rubriky
Bezpečnost

Vánoční podvody: Jak se chránit před online hrozbami

Předvánoční období je časem příprav a shonu pro většinu z nás. Snažíme se – často na poslední chvíli – udělat radost našim blízkým dárky, které by je mohly potěšit. Kvůli časovému tlaku však můžete ztratit běžnou obezřetnost. Tento čas je tak rájem pro podvodníky všech typů a úrovní.

Na co si dát v tento čas nejvíce pozor?

Podvodné weby

Před tím, než se podíváme na kurióznější podvody, rychle si zopakujme základy.

Při online nákupu může být první problém s důvěryhodností webu, na kterém nakupujete. Pokud máte ověřené weby, je to o něco lepší, ale ani tak nemáte vyhráno. Může se stát, že otevřete web, který je na vlásku podobný vašemu ověřenému, a přesto jde o podvod.

Pokud jste otevřeli úplně neznámý web, na kterém bliká nejnovější smart vysavač se slevou 75 %, věnujte alespoň pár minut jeho rychlému prověření.

Dále se podívejte na seznam rizikových e-shopů, který vede Česká obchodní inspekce. Seznam je sestaven na základě stížností spotřebitelů a najdete tam i důvody, proč byl konkrétní internetový obchod do seznamu zařazen.

Prodej z druhé ruky

Mnozí z nás využívají bazary k nákupu použitých věcí za dobrou cenu. Obchodníci to vědí a dnes máme k dispozici různé weby a aplikace, kde si můžete zakoupit použité zboží online.

Pokud využíváte tento způsob, obezřetnost je i zde na místě hned od začátku. Pokud jste si už ověřili, že web vypadá pravý, dejte si pozor na svou ochranu vůči samotným prodávajícím.

Příklad: kdysi velmi populární platforma eBay byla častým místem podvodníků, zejména z Číny. Ebay poskytuje kupujícímu 30 dní od plánovaného (nikoliv skutečného) termínu doručení na uplatnění reklamace a vrácení peněz.

Například platforma Vinted poskytuje reklamační lhůtu pouze 2 dny od plánovaného doručení. Pokud máte hodně práce nebo jste pár dní nemocní, peníze odejdou prodávajícímu, aniž byste skutečně obdrželi zboží.

Pokud využíváte klasické inzertní portály jako Bazoš nebo hledáte inzeráty na Facebook Marketplace, zde vám problém s vypršením reklamační lhůty nehrozí. Takový obchod ale také není bez rizika. Nejbezpečnější je hledat inzeráty ve vaší lokalitě a se prodávajícím se osobně setkat. Tak si můžete být jistí, že produkt skutečně existuje a odpovídá popisu v inzerátu.

Vyhnete se tak situaci, kdy vám balíček sice dorazí, ale uvnitř bude něco úplně jiného. O tom by mohli vyprávět fanoušci telefonů s jablkem, kteří za spoustu peněz rozbalili místo telefonu menší cihlu nebo rovnou prázdnou krabici. Ani platba na dobírku totiž není zárukou, že budete držet to, co jste si objednali.

Falešní kurýři

O e-mailovém phishingu jsme už napsali mnoho, ale v tomto předvánočním čase jsou tyto hrozby stále aktuální. K nim přibyla i další podvodná metoda: falešní „kurýři“. Jak to funguje?

Tito podvodníci využívají předvánoční stres. Máte tolik objednaných balíčků, že ztrácíte přehled, co všechno vám ještě má dorazit.

Pak dostanete sms od „kurýra“, který vám napíše, že vaše zásilka nemohla být doručena, protože jste nebyli zastihnuti na dané adrese. A požaduje, abyste klikli na přiložený odkaz a zkontrolovali správnost adresy.

Jakmile kliknete na odkaz, záleží už jen na fantazii podvodníka, co s vaším telefonem udělá. Může vám například infikovat mobil nebo získat přístup k bankovním kartám, účtům na sociálních sítích nebo osobním fotkám.

Jak se bránit?

Pokud nevíte, jak postupovat, zkuste si zapamatovat několik jednoduchých pravidel:

  • Je v podezřelé sms uveden e-mail odesílatele místo telefonního čísla? Pokud ano, jak vypadá ten e-mail? Je zahraniční? Pokud vám doména nic neříká, neklikejte na přiložený odkaz.
  • Pokud jde o české telefonní číslo, ověřte si ho, jak popisujeme níže.
  • Pokud je v sms odkaz, podívejte se, jak vypadá a zda má známou doménu. Pokud ne, zadejte ji do vyhledávače a ověřte, zda není falešná.

Podvody přes chaty a sms

Někdy vás může oslovit i někdo, kdo se vydává za vašeho příbuzného nebo známého, a požaduje urgentně peníze. Ať už jde o fiktivní scénář, kdy si „syn“ potřebuje půjčit peníze, nebo jinou podobnou výmluvu, buďte obezřetní.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti, ověřte si kontakt a nechte si poslat více informací. Pokud máte stále pochybnosti, zavolejte osobně.

Poučení: Buďte opatrní, nereagujte spontánně a poučte i své rodiče, aby nepodlehli těmto podvodníkům.

Jak se mít na pozoru?

Pokud obdržíte jakoukoli zprávu nebo hovor z neznámého čísla, zkuste si ho nejprve ověřit, než začnete komunikovat a vystavíte se riziku manipulace s emocemi nebo jinému triku.

Dobrou praxí je ověření čísla na specializovaných stránkách, například https://www.kdo-mi-volal.cz, https://www.tel.cz nebo https://www.znamescislo.cz.

Na těchto stránkách můžete najít i hodnocení a komentáře od lidí, kteří s daným číslem již komunikovali. Kromě komentářů může vysoká míra hledání nebo počet zobrazení čísla v poslední době naznačovat, že něco není v pořádku, a může se jednat o otravný marketing.

Romantičtí podvodníci

Nechcete být na Vánoce sami, nebo hledáte někoho na novoroční polibek? Mnozí z nás v takových případech sahají po online řešeních. Na výběr máme několik oblíbených seznamovacích aplikací. Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že i v tomto případě je nutné být opatrný/á.

Ať už se přihlásíte přímo na seznamku nebo vás někdo osloví na sociální síti či chatu, i zde je potřeba dávat pozor na manipulaci s emocemi. A romantičtí podvodníci se nevyhýbají ani LinkedInu.

Na začátku je to krásná konverzace, všechno se vyvíjí až pohádkově, člověk má pocit, že našel spřízněnou duši. A najednou jeho „polovička“ z internetu měla nehodu a nutně potřebuje větší obnos peněz.

Pokud jde o příslušníka amerického námořnictva, urgentně potřebuje peníze, protože na jejich základně v Kuvajtu došlo k výbuchu a není se schopen spojit s nikým jiným než s vámi.

Pokud jde o mladého studenta v Londýně, rodiče mu přestali posílat peníze a hrozí mu vystěhování z internátu. Pomoci mu můžete jen vy, jeho životní láska, žena ve středním věku, pokud mu okamžitě pošlete peníze. Ty vám určitě vrátí, až se usmíří s rodiči. A to ještě před vaší svatbou.

Pokud jde o krásnou a úspěšnou mladou cizinku, ta vám po krátké výměně milých zpráv ráda poradí, jak rychle zbohatnout v krypto byznysu. Samozřejmě po příslušné investici z vaší strany.

A takto bychom mohli pokračovat. Pokud nachytaný/á někomu něco pošle, často to není jediná platba, kterou po něm chtějí.

Jak se bránit?

I v tomto případě není nic důležitější než prevence. Nejednejte instinktivně. Neodpovídejte jen proto, že vám někdo s sympatickou fotkou napíše něco milého.

Stručně řečeno – nevěřte nikomu, s kým jste se nikdy nesetkali osobně a není dostatečně ověřený. A už vůbec nikomu neposílejte peníze jen proto, že o to žádá. Ať už jde o cizince, nebo někoho, kdo tvrdí, že je váš známý, nenechte se vystrašit ani zmanipulovat časovým tlakem k něčemu, co byste v běžném světě neudělali.

Když vás na ulici osloví vyděšená mladá krásná dívka a požádá vás o tisíc eur, dáte jí je? Se stejnou opatrností, pokud ne ještě větší, jednejte i na internetu. Nechť jsou (nejen) vaše Vánoce opravdu spokojené a šťastné.

Buďte o krok napřed: Chraňte sebe i své Vánoce

Vánoce jsou časem radosti, ale i příležitostí pro podvodníky, kteří využívají naší důvěry a dobré nálady. Dávejte si pozor na podezřelé nabídky, neznámé kontakty a nikdy neposílejte peníze někomu, koho neznáte osobně. Prevence je váš největší spojenec – buďte obezřetní a myslete na to, že na internetu nemusí být vše takové, jak se zdá.

Buďte opatrní, ať máte svátky opravdu šťastné a bez nepříjemných překvapení. 🎄✨

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *