Zálohování přes BackWPup

BackWPup je plugin pro zálohování WordPress aplikací, který na rozdíl např. od pluginu Duplicator nabízí možnost vytváření záloh automaticky, stejně jako jejich ukládání na externí server – např. dropbox, který je podporovaný i v rámci neplacené verze pluginu.


BackWPup plugin zatím nenabízí možnost obnovy ze záloh vytvořených pomocí tohoto pluginu, na doplnění této funkcionality autoři pluginu aktuálně pracují.

V tomto návodu si ukážeme jak nastavit automatické zálohování WordPressu do dropboxu.

  1. plugin BackWPup instalujete přímo v administraci WordPressu, klasicky, z oficiálního repozitáře pluginů.
  2. ihned po instalaci do hlavního menu přibyde položka pro BackWPup plugin, za pozornost stojí hlavní stránka pluginu, na které najdete i videonávody k jednotlivým nastavením
  1. nastavení automatických záloh začíná vytvořením automatické úlohy, tzv. Job -> Add new job
  2. každý job se skládá z vícerých parametrů které ovlivňují co, jak, kdy a kam se bude zálohovat

a) Název úlohy

b) Co se bude zálohovat – na obrázku jsou vybrané možnosti pro zálohu souborů, databáze a vytvoření seznamu pluginů. To je vhodné když by bylo potřeba wp obnovit ručně a chtěli byste vytvořit identické prostředí se všemi původními pluginy

c) Název archivu obsahujícího zálohu – formát je možné zvolit libovolně s využitím předdefinovaných zkratek pro různé formáty datumu a času kdy byla záloha vytvořená.

d) Formát archivu – zip je univerzální formát pro linux prostředí i windows, zároveň umožňuje použít archiv v kombinaci s instalatérem z pluginu Duplicator, což v ideálním případě umožňuje automatickou instalaci zálohy, ačkoli to plugin oficiálně nepodporuje.

e) Umístění záloh – zde existuje vícero možností, pro tento návod je zvolená možnost zálohování do dropboxu, dá se vybrat vícero možností naráz.

f) Logování zálohování – toto nastavení umožnuje notifikaci emailem, když vytvoření zálohy selže

g) Nastavení automatického spouštění zálohování WordPressem

i) Nastavení periody zálohování – v tomto případě 1x za den vždy o půlnoci, vhodná perioda závisí od typu aplikace, velikosti externího úložiště a dalších faktorů.

j) Nastavení synchronizace s dropboxem – zde je potřeba řídit se instrukcemi – kliknout na tlačítko pro získání autorizačního kódu, je vhodné být v čase ověření přihlášený do dropboxu. Kód je následně potřebné vložit do příslušného pole a potvrdit. „Full Access to Dropbox“ umožňuje umístit adresář záloh kamkoliv v dropboxu.

Po úspěšném spárovaní pluginu s dropboxem a uložení nastavení úlohy stačí počkat na vytvoření první automatické zálohy.

Obnova ze zálohy je u tohoto pluginu vždy manuální, archív obsahuje zdrojové soubory wordpressu, .sql soubor se zálohou databáze, seznam pluginů, a pokud je táto možnost vybraná, i XML export obsahu. Při obnově je možné postupovat podle našeho návodu pro manuální zálohování a manuální obnovu wordpressu so zálohy.

Odvážnější uživatelé se mohou pokusit na instalaci zálohy WordPressu vytvořené pluginem BackWPup použít instalátor pluginu Duplicator – tato možnost není oficiálně podporovaná ani jedním z pluginem a může vyžadovat úpravu editovatelných nastavení instalátoru (installer.php) na úrovni kódu – zejména název SQL souboru a název archívu pokud není zvolený vhodný název při vytváření zálohy. Instalátor Duplicatora zároveň pracuje jen se zip archivy.

Před nasazením tohoto řešení v produkci důrazně doporučujeme plugin vyzkoušet, a to na vytváření záloh jako i na jejich použití při obnově.

Aktualizováno: 19 července, 2021

Byl tento článek užitečný?

Related Articles

Zákaznická podpora
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
KONTAKTOVAT PODPORU