Administrace WordPress představuje hlavní pracovní prostředí, sloužící pro přidávání nového obsahu a úpravu nastavení WordPressu. Je to místo, kde přidáváte nové příspěvky na blog, vytváříte podstránky, spravujete svůj e-shop, pracujete s tématy a pluginy.
Do administrace WordPressu se ve většině případů přihlašujete přes URL adresu:
vasedomena.tld/wp-admin
Za vasedomena.tld dosadíte adresu/doménu vaší stránky.
Nástěnka
Schéma rozložení prvků administračního rozhraní je poměrně jednoduchá a autoři wordpressu se snaží, aby byla podle možností co nejkonzistentnější. Po přihlášení se uvidíte následovnou obrazovku, tzv. Nástěnku(Dashboard)
- 1.a název + hlavní obsah administrační sekce kde se právě nacházíte
- 1.b konfigurovatelné prvky – co se bude a co se nebude zobrazovat je možné nastavit v možnostech zobrazení(1.d)
- 1.c notifikace – wordpress jako i jednotlivá témata či pluginy mohou uživateli zobrazovat různé informace a upozornění, např. dostupnost nových aktualizací a pod.
- 1.d možnosti zobrazení umožňují dodatečně personalizovat zobrazovaný obsah
Články a Stránky
S obsahem Vašeho wordpressu obyčejně potom pracujete v sekcích Články a Stránky:
- 2.a V hlavní části najdete seznam vytvořených příspěvků, ať už jde o blogové články, podstránky, nebo jakýkoliv jiný typ příspěvku, doplněný tématem nebo pluginem
- 2.b Všudy přítomné notifikace
- 2.c I při práci s obsahem jsou k dispozici různé možnosti zobrazení.
- 2.d Příspěvky je možné filtrovat pro lehčí orientaci, a následně hromadně upravovat globální parametry. Kliknutím na konkrétní příspěvek se přesunete do editačního okna.
Témata a pluginy
Popularita wordpressu je úzce spojená s možností upravovat jeho vzhled tématy a rozšiřovat funkcionalitu pluginy. Původně blogová platforma tak podporuje stovky různých aplikací a umožňuje přizpůsobení na míru potřebám uživatele.
- Instalace témat
- Instalace pluginů
Nastavení
WordPress jako každá větší aplikace nabízí vícero způsobů jak stránku přizpůsobit specifickým potřebám – většinu z nich najdete v nastaveních. Za zmínku stojí především podsekce věnovaná tzv. trvalým odkazům(permalinks), která určuje skladbu odkazů na různý obsah na Vaší stránce.