Pokud potřebujete importovat databázi, jejíž velikost přesahuje 96 MB, v rozhraní phpMyAdmin narazíte na limit stanovený maximální velikostí uploadovaného souboru (návod na import menších DB najdete zde). V tomto článku si ukážeme, jak překonat zmíněné omezení, ať už pro uživatele operačních systémů Windows nebo Linux.
Windows
Budete potřebovat MySQL klienta, v kterém nastavíte připojení k databázovému serveru a vykonáte samotný import. Pro jednoduché úlohy úplně postačí freeware program HeidiSQL, jehož aktuální verzi můžete získat zde.
Po úspěšné instalaci je potřebné nastavit spojení s databázovým serverem.
- Všechny potřebné údaje najdete ve Webadminu v sekci Databáze, pro konkrétní hosting.
- V našem příkladu se připojíme k databázi s názvem velka_db a uživatelem velka_db_user, která je verzí MariaDB 5.5 (a tedy použijeme port 3310).
- Po spuštění HeidiSQL klikněte na New → Session in root folder, zadejte údaje pro připojení k DB a zvolte Open:
V otevřeném okně vidíte databázi a jej tabulky, pokud nějaké existují:
- Stlačte File → Load SQL File nebo klávesovou zkratku Ctrl + O a vyberte SQL soubor který chcete importovat.
- V okně které se zobrazí po zvolení souboru klikněte na Run file(s) directly a sledujte jak probíhá import na naše servery:
Debian/Ubuntu Linux
V případě Linuxu je možné spustit zmíněný HeidiSQL v prostředí Wine a postupovat podle výše uvedených kroků. Efektivnější (a efektnější :)) je však použít konzolového klienta přímo od MySQL, kterého po spuštění terminálu nainstalujete příkazem:
sudo apt-get install mysql-client-5.5
Syntax pro import je následovný:
mysql -h adresa.db.serveru -P port -p -u uzivatel_db nazov_db < /cesta/k/sql/suboru.sql
V našem příkladu bychom tedy použili příkaz:
mysql -h mariadb55.websupport.sk -P 3310 -p -u velka_db_uservelka_db < dbzaloha.sql
Po zadaní hesla ku databáze se začne import a jakékoliv chyby budou vypsané do konzole. Po jeho dokončení můžete zkontrolovat obsah databáze buď přes konzolového klienta nebo pomocí phpMyAdmina.